Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
od 9h - 17h
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
10.07.2020
Zavážecí loďka Prisma 6 se sonarem a GPS - SET 2ks akumulátory 12V / 5Ah + 2ks náhradních 12V / 5Ah
Zavážecí loďka Prisma šesté generace skvěle kombinuje vlastnosti vyvážecí loďky, sonaru a GPS. Vhodná pro kapraře, ale i lovce dravých ryb na vyvážení... číst celé
28.11.2019
Rozšíření sortimentu o špičkové produkty DELPHIN
Těší nás, že Vám můžeme oznámit zařazení kompletní ho sortimentu Delphin do naší nabídky. História našej spoločnosti sa začala písať na Slovensku... číst celé
11.11.2019
Doprava ZDARMA nyní již od 1000 Kč
Doprava ZDARMA na adresu a také na výdejny Uloženka při nákupu nad 1000 Kč. číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Léto - Čas línů
30.08.2020 Nové články
Léto - Čas línů
Uvědomujete si občas, že v honbě za kapitálními úlovky, kterými jsou především populární kapři a dále štiky, sumci, jeseteři... prostě ryby, které dos... číst celé
Zobrazit všechny články
RYBÁŘSKÉ PROGRAMY
 
Na kapry
 
LOV SUMCŮ
SUMCOVÉ PRUTY | SUMCOVÉ NAVIJÁKY | SUMCOVÉ SILONY-PLETENKY 
 
LOV DRAVCŮ
NAVIJÁKY PRO PŘÍVLAČ | PRUTY PRO PŘÍVLAČ | SILONY-PLETENKY PRO PŘÍVLAČ
 
FEEDER
FEEDEROVÉ NAVIJÁKY | FEEDEROVÉ PRUTY-ŠPIČKY | FEEDEROVÉ KRMENÍ
 
MOŘSKÝ RYBOLOV
MOŘSKÉ PRUTY | MOŘSKÉ NAVIJÁKY | MOŘSKÉ NÁSTRAHY
 
ZIMNÍ RIBOLOV A LOV NA DÍRKÁCH
DÍRKOVÉ PRUTY | DÍRKOVÉ NAVIJÁKY | ZIMNÍ KRMENÍ
 
DĚTSKÉ RYBÁŘSKÉ POTŘEBY
DĚTSKÉ PRUTY | DĚTSKÉ NAVIJÁKY | DĚTSKÉ RYBÁŘSKÉ SADY | DÁRKY PRO DĚTI
 
 
 
________________________________
_

 

 

 
 
 
________________________________
_
 
_

 Rybářské potřeby fishhunter.cz pro všechny vášnivé rybáře

Vítejte v internetovém obchodu Rybářské potřeby e-shop Fishhunter. Nabízíme široký sortiment rybářských potřeb - pruty, navijáky, signalizátory, háčky, vlasce,krmiva, křesla,lehátka, rybářské oblečení, bivaky a další zboží, které k rybaření patří. Sledujte naše akční zboží, akční rybářské sety, nebo bazar (použité i nové zboží), kde můžete najít rybářské potřeby za bezkonkurenční ceny.

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Nové články
  4. Háčky bez protihrotu vs háčky s protihrotem
28.06.2020
Nové články

Háčky bez protihrotu vs háčky s protihrotem

V posledních letech je lov na háčky bez protihrotu (označované symbolem BL podle anglického termínu "barbless") stále populárnější, především na pstruhových revírech si právě tento typ háčků získal velkou oblibu a navíc je již zaváděn jak povinný. Mezi kapraři se tyto háčky zatím zase tak velkého rozšíření nedočkaly a o tom, jak na nich drží ryby a nakolik jsou které háčky pro ryby šetrné nebo naopak škodlivé, se mnohdy dál vedou diskuse. Nechci se snažit problém definitivně vyřešit a stanovit jasný náhled, spíš se jen podělím o své zkušenosti a o to, jak si s těmito háčky vedou moji kamarádi.

Protihroty mají dlouhou historii

Protihrot slouží na rybářském háčku k tomu, aby nedošlo k jeho snadnému uvolnění z rybího pysku v případě povolení tahu vlasce nebo nečekaných úniků ryby, spojených třeba i s divokými výskoky nad hladinu. S nejjednodušším vybavením rybářů měl protihrot své ospravedlnění a lov ryb probíhal především za účelem obživy, takže na prvním místě byla vysoká efektivita, o nějakém hájení a vracení ryb do vody zřejmě první rybáři ani neuvažovali. Úplně první háčky se zpětným hrotem se dochovaly z dob takříkajíc pravěkých, kdy materiálem ke zhotovení háčků byly nejčastěji kosti, dřevo nebo pazourek (ty dřevěné háčky se samozřejmě nezachovaly, ale některé primitivní kmeny používají háčky z trnů a tenkých větviček ještě dnes).

Protihroty na moderních háčcích

Železné a později ocelové háčky vykazovaly značnou ostrost a do měkkých rybích pysků pronikaly bez problémů, stejně tak při dostatečné razanci se dokázaly spolehlivě zaseknout i do kostnatých čelistí dravců. Protihrot má i další efekt, kterým je spolehlivé přidržení nástrahy na háčku, především co se týče hmyzu, červů a podobně. I když nastražíme například kuličku hráčku jen na špičku háčku, díky protihrotu zůstane na svém místě a ani nespadne, ani se neposune do obloučku háčku. Svého času se objevily ve snaze o šetření ryb před poškozením při vyprošťování háčku s velkým protihrotem například háčky se zvlněnou špičkou (které se ale neujaly a dnes už se s nimi prakticky nesetkáme), dále háčky s takzvanými mikrohrotky a háčky, které sice nejsou opatřeny protihrotem, ale jsou mírně zploštělé a rozšířené v místě, kde běžně bývá umístěn protihrot. Tyto typy háčků se používají i v současnosti, spolu s klasickými háčky s protihrotem a háčky, u nichž žádný protihrot není.

Co mluví pro a proti

Asi nejjednodušší je srovnání ve formě tabulky, i když pochopitelně nevystihuje všechny vlastnosti různých typů háčků, je to ale vcelku přehledná forma porovnání.

Háčky s protihrotem

Háčky bez protihrotu

Drží rybu spolehlivě i při krátkodobém uvolnění vlasce

Při zdolávání je třeba s rybou udržet neustálý kontakt

Pro zásek je zapotřebí o něco větší síla

Díky tenké špičce stačí jemnější zásek, lze použít i tenčí návazce

Při vyprošťování háčku vznikne poměrně velká ranka s natrženým okrajem, občas je potřeba použít peán

Uvolnění ryby je snadné, lze ho provést přímo ve vodě

Průnik špičky nebývá příliš hluboký

Špička snadno proniká hluboko, u menších ryb může poškodit důležité orgány

Zaseknutí háčku do jícnu, žaberních oblouků nebo do oka může pro rybu skončit i smrtí

Snadné uvolnění háčku i z citlivých míst, výrazně zkrácený čas manipulace s rybou

Problematické uvolnění háčku ze síťky podběráku, vesty nebo dokonce z prstu rybáře

Háček lze vždy vyjmout rychle, snadno a bez problémů

Na špičce háčku dobře drží nástraha

Pro některé nástrahy nelze dobře použít

Protihrot lze v případě potřeby snadno zamáčknout peánem nebo kleštičkami, ubrousit, odštípnout

Na bezhrotkovém háčku protihrot v případě potřeby nevytvoříme

Je to tak jasné a jednoduché?

A nyní se podívejme na některé další detaily, u nichž není snadné provést srovnání. Ono třeba to zranění, způsobené bezhrotkovým háčkem a háčkem s protihrotem není zanedbatelné ani v jednom případě, pokud se jedná o větší rybu a déle trvající zdolávání. Háček s protihrotem je sice problematický na vyproštění, ale nevniká do rybí tkáně tak snadno ani hluboko, navíc u háčků bez protihrotu bývá často použit velmi tenký drát, který hrozí proříznutím pysku. Na delší špičce bezprotihrotového háčku ryba sice drží dobře, ale změny směru tahu při souboji s rybou mohu ranku také výrazně zvětšit, potom už nejde jen o čistý vpich.

Originální BL háček a háček se zamáčknutým hrotem nejsou shodné

Rozdíl je samozřejmě dán typem použitého háčku, ale u těch, které jsou přímo vyráběny jako bezhrotkové je tvar i kónus špičky řešen vhodněji, než tomu je u háčku ze kterého pomocí kleštiček, pilníku nebo jiné pomůcky uděláme bezhrotkový. Jistě, pokud má člověk doma pořádnou zásobu poměrně drahých muškařských háčků, přece je nevyhodí a nepůjde si koupit všechny nové, chce to ale vybrat jen ty které "úpravu" přečkají bez poškození deformací nebo zbytečně velkým zeslabením. Protihrot je totiž u klasického háčku vytvořen vyseknutím a tudíž v místě protihrotu dochází k oslabení drátu. U robustnějších háčků na silném, kvalitním drátu to není tak výrazné, ale jemným háčkům na nejmenší suché mušky se už po takovém zásahu moc věřit nedá. A stojí nám to za riziko ztráty třeba i trofejní ryby? Vždyť každý asi rybář ví, jak umí být paní Štěstena zlomyslná...

Pro koho se BL háčky hodí?

Své využití najdou bezhrotkové háčky určitě u muškařů, na většině pstruhových revírů jsou už Rybářským řádem vyžadovány a na těch zbývajících je to určitě jen otázka krátké doby. Ti, kdo loví na pstruhových vodách na přívlač, se na mnoha revírech setkají s omezením háčků u menších nástrah na jeden jednoháček, případně dva jednoháčky - tady je určitě použití bez protihrotu také na místě, především malý pstruh i na jednoháčku s protihrotem to má často zbytečně hned "spočítané". Muškaři používají háčky bez protihrotu i při lovu na mimopstruhových vodách, výjimku často ale bývá lov bolenů, štik a candátů, kde má na streameru protihrot určité pochopitelné oprávnění. Není však ani v takovém případě bezpodmínečnou nutností. Výhodu menšího poranění háčkem bez protihrotu určitě oceníme i při lovu nástražních rybek nebo drobných rybek, které si nechceme ponechat. Při lovu kaprů, sumců a štik na klasické vláčecí nástrahy je použití háčků s protihrotem logické, při lovu okounů přívlačí bychom si ale protihrot mohli odpustit, co myslíte?

 

Jak zasekávat, zdolávat a podebírat bez protihrotu

Zásek může být nepatrně méně razantní protože díky ostré špičce, která snadno proniká do tkáně, můžeme použít i o něco slabší návazec. Důležité je udržet s rybou kontakt po celou dobu zdolávání, ovšem nejít na to silou. Příliš silové zdolávání by totiž mohlo zapříčinit vyříznutí háčku z rybího pysku nebo rybu přinutit k divokým obratům a výskokům nad hladinu, kdy je velká pravděpodobnost uvolnění háčku. Menší rybu snadno uvolníme z háčku bez podebírání, větší navedeme nad podběrák až v době, kdy už bude dostatečně unavená, podběrákem ji nemůžeme ve vodě "nahánět". Jemnou špičku háčku je třeba průběžně kontrolovat, otupená nebo uhnutá zásek značně ztíží nebo dokonce úplně znemožní. Ale chytání s háčky bez protihrotu má určitě budoucnost, nebojte se ho vyzkoušet a nevyhýbejte se mu.

Zdroj: zachytame.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Rybářské potřeby Fishhunter.cz Vám nabízí široký sortiment rybářských potřeb pro všechny druhy rybaření. Vedeme rybářské potřeby všech známých značek jako je Shimano, Mivardi, Cormoran, Okuma a mnoho dalších. Máme pro Vás skvělé akce na rybářské potřeby a výprodej. Rybářské potřeby shop nabízí vše, co potřebujete k úspěšnému rybaření. © 2011 - 2019Powered by Rybářské potřeby On-line www.fishhunter.cz™. All Rights Reserved
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.